Hakkımızda


HÂDÎ BEY ANKARA LEZZETLERİ

Bir lezzet efsanesi…

1958 yılında Ankara’nın Cebeci/Dörtyol semtinde Kuklacı Hadi Bey’in KUKLA adı altında kurup işlettiği İskender kebapçısı zamanın ve Ankara’nın en meşhur kebapçısı olmuştur.

Zamanın en ünlü Kukla sanatçısı olan Hâdî Poyraz, oğlu Mehmet Poyraz ile birlikte 1974 yılına kadar beraber çalışmış, 1974 yılında emekli olmuştur. Oğul Mehmet Poyraz, 1974 yılı sonrası lezzet mirasını günümüze kadar taşımaya devam etmiştir. Hâdî Poyraz 17 Ocak 2000 tarihinde rahmetli olmuştur.

KUKLA KEBAP markası, 1994 tarihi itibarıyla Türkiye’nin birçok noktasında zincir bir marka haline gelmiş, restoranların içerisinde geleneksel kültürümüz olan KUKLA, KARAGÖZ, MEDDAH başta olmak üzere birçok etkinlik ile restoran işletmeciliğinde yeni bir çığır açarak duayen olmuştur. Mehmet Poyraz, 2012 yılında “Kukla Kebap” zincir markasına yatırım alarak diğer şubelerini devretmiş ve Cebeci/Dörtyol’daki ilk işletme hariç diğerleri ile ilişiği kalmamıştır.

Altındağ Belediyesinin Hamamönü ve çevresini tarihsel dönüşüm projesi çerçevesinde yapılandırması sonucu, 1958 yılında açılan ilk KUKLA İskender kebapçısının eski binası yıkılmış ve tarihsel dokusuna uygun olarak inşa edilen yine aynı cadde üzerindeki yeni yerine taşınmıştır.

2020 yılında yeni yerine taşınırken oğul Mehmet Poyraz, babasının hatırasını yaşatmak ve bölgenin tarihi dokusuna katkı sağlamak için KUKLA KEBAP olan restoranın adını HÂDÎ BEY ANKARA LEZZETLERİ olarak değiştirmiştir.

Bir Ankara klasiği olan HÂDÎ BEY ANKARA LEZZETLERİ’nin misyonu; açıldığı 1958‘den günümüze gelen özel İskender Kebabını ve yöresel Ankara Lezzetlerini bir çatı altında buluşturarak Ankara kültürünü ve lezzetlerini yaşatmaktır.

HÂDÎ BEY ANKARA LEZZETLERİ’nin yakınında veya uzağında hiçbir şubesi yoktur.

Adımıza benzer isimler ile yakınımızda ve uzağımızda marka oluşturan işletmeler, yalnızca orijinal Hâdî Bey’in kalitesini taklit etmeye çalışmaktadır.

1958’den Günümüze…